Home Blog

Funksionin 100%! Mënyra më e paparë si të hiqni kallot dhe mykun në këmbë që ka lënë pa fjalë dhe mjekët

0

Për të përdorur këtë trajtim është e rëndësishme që këmbët tuaja të pastrohen mirë, kështu që lani ato siç duhet për të hequr çdo papastërti që ata mund të kenë.Në mënyrë që të kryeni këtë trajtim ju duhet :– 5 aspirina.– Lëngu i një limoni.Përgatitja:Së pari shtypni aspirinat derisa të bëhen pluhur dhe shtoni lëngun e një limoni, përzieni mirë deri sa të merrni një lloj paste homogjene,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Aplikoni pak nga pasta në kallot dhe lëreni të veprojë në zonën e prekur për 30 minuta, pas kësaj kohe hiqni atë me shumë ujë, mundësisht të ngrohtë.Duhet të fshini ato me lëvizje rrethore dhe me ndihmën e një guri gërryes, kjo do t’ju ndihmojë të eliminoni lëkurën e vdekur dhe do të zbusë zonën e vështirë.Lajini sërish me ujë të ngrohtë dhe thajini shumë mirë.Pas trajtimit ne rekomandojmë zbutjen e këmbëve me krem se ato priren të vuajnë nga thatësis kështu që mësohuni të vini krem në çdo ditë.

Gjenerali gjerman që i dha oficerit serb 28 minuta kohë për t’u larguar nga kufiri në Morinë

0

Në qershor të vitit 1999 gjenerali Helmut Harff dridhej nga padurimi. Nga shtabi i NATO-s në Durrës ai po përgatiste hyrjen e trupave gjermane në Kosovë, por rrugët e Shqipërisë veriore ishin më shumë shtigje të dhive dhe deleve. Koha nuk mjaftonte, KFOR-i në Kosovë duhej të hynte sa më shpejt në mënyrë që të mos krijohej asnjë vakuum i sigurisë, ndërsa ushtria serbe ishte duke u larguar,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ende nuk ishte e qartë se nga do të hynin trupat gjermane në Kosovë: përmes Kukësit apo nga Tetova? Për të hyrë nga Maqedonia Harff kishte marrë lejen nga ushtria maqedonase. Por, gjatë takimit me shefin e armatës maqedonase, «një burrë me vetulla leshatore» (sipas «Der Spiegel»), gjenerali gjerman ishte habitur kur oficeri nga Shkupi së pari po i tregonte gjerë e gjatë mbi problemet e tij reumatike.

Çelësi për të bërë petulla të përsosura në çdo kohë

0

Petullat, një vakt ideal për mëngjes, jo gjithmonë mund të përgatiten në mënyrën më të mirë të mundshme. Problemi mund të jetë tek mielli, gatimi në temperaturë të lartë apo gatimi me gjalpë ose vaj të një cilësie të ulët.Gjalpi përmban shumë yndyrë, ndaj nuk është shumë e rekomandueshme skuqja e petullave me të. Ju mund të keni menduar shpesh për një produkt tjetër me të cilin ta zëvendësoni atë, por në fakt nuk keni gjetur akoma asnjë zgjidhje për këtë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Sigurisht, që nuk do të donit petulla të cilat janë të mbytura nga yndyra, ndaj po ju njohim me një përbërës sekret që ju ndihmon të bëni petulla të përsosura në çdo kohë.Ky përbërës i përdorur tashmë së fundmi në gatim, është vaji i kokosit. Nëse keni përgatitur brumin për petulla, ju duhet të hidhni në tigan 2 lugë gjelle vaj kokosi për pjekjen e çdo petulle.

Liberalizimi po pritet të ndodhë por ky qytetarë i cili jeton në diasporë ka një porosi për gjithë ata që po ia mësyejnë zonës Shengen

0

Liberalizimi i vizave edhe mund të ndodhë në fillim të vitit 2019, por, qytetarët e vendit nuk do ta kenë edhe aq të lehtë për të udhëtuar drejt zonës Shengen.Qytetarët thonë se nuk do të mund të udhëtojnë drejtë vendeve evropiane për shkak se këtu nuk i kanë rrogat aq të mira, e sipas tyre pa para nuk ke nga shkon.“Gazeta Blic”, në një intervistë të shkurtë të realizuar me qytetarët e vendit ka marrë përgjigje nga më të ndryshme nga ata,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Njëri nga qytetarët i cili tash e ca vite jeton në Gjermani është shprehur paska i zhgënjyer sepse sipas tij këtu në Kosovë ka goxha dembelë.Por Naimi është shprehur i bindur që do t’i marrë afër vetës familjarët e tij të cilët vërtetë e dua punën.“Unë jetojë atje (Gjermani), liberalizimi do të thotë shumë për çdo qytetarë, të ndihmon shumë si për punë si për të gjitha. Unë i kisha marrë familjaret e mijë që janë këtu, normal ata që punojnë sepse këtu ka edhe shumë dembelë, po për ata që punojnë patjetër”, ka thënë Naimi.

https://web.facebook.com/gazetablic/videos/566496430449664/

Qeni gërmon në oborr dhe nxjerr një qyp të vjetër, por e gjithë familja habitet nga ajo që gjejnë brenda

0

Çifti kishte qenë duke ecur me qenin e tyre kur ata u ndesheshin me një metal të ndryshkur që dukej se po dilte dhe e gërmuan. Një shumëllojshmëri të kanaçeve metalike të shekullit të 19-të përfundimisht u bënë pjesë e oborrit të çiftit. Pasi gjetën monedha ari brenda, ata pyesnin veten se kush i fshehu copat e arit, të shpërndara nëpër një pjesë të pronës në thellësi të ndryshme,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Copa prej ari prej $ 20 duket se ka qenë e re kur e kanë futur në tokë dhe kishin pësuar shumë pak dëme ngaqë ishin në tokë për kohë të gjatë,Ishte ar i vitit 1890 dhe metali di enës dukej sikur të ishte goditur dje. Një kompani e pavarur e vlerësimit të monedhave, zbuloi se në enën metalike kishte rreth 1,400 $ 20 copë ari, 50 $ 10 copë ari dhe katër $ 5 copë ari. Një nga monedhat, e ashtuquajtur 1866-S No Motto Double Eagle, thuhet se vlerësohet me 1 milion dollarë më vete.

Liberalizimi i vizave, vjen lajmi i keq për kosovarët

0

Pas liberalizimit të vizave, qytetarët e Kosovës nuk do të kenë asnjë shans për azil, ka thënë deputeti i Parlamentit Evropian, Lucas Mandel.Mandel, në mbledhjen e pestë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE-Kosovë, tha se po pret me padurim votimin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, duke thënë se edhe komisionari përgjegjës është angazhuar për t’i bindur shtetet anëtare që të votojnë pro liberalizimit të vizave për Kosovën, raporton KTV,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Këtu u kërkua që sistemi i drejtësisë të fokusohet edhe në drejtësinë civile, kjo për disa arsye. Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje theksoi se shumë raste të korrupsionit janë hedhur poshtë si pasojë e mungesës së profesionalizmit dhe se korrupsioni nuk po luftohet te njerëzit me pozita të larta.Ndërsa Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra kërkoi mbështetjen e deputetëve në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin lirshëm në zonën Schengen. Takimi i ardhshëm i këtij komisioni do të mbahet më 13 dhe 14 mars të vitit të ardhshëm.

Leonora fton të gjithë të marrin pjesë në varrimin e babait të saj të ndjerë në Kosovë

0

Këngëtarja e njohur shqiptare, Leonora Jakupi përmes një postimi në llogarinë e saj në “Instagram” ka dhënë lajmin për rivarrimin e babait të saj
Ajo ka ftuar të gjithë të marrin pjesë në këtë ceremoni, duke theksuar se ai do të rivarroset bashkë me bashkëluftarin dhe mikun e tij, Kolonel Ahmet Krasniqi,shtyp re,klamen dhe vazhdo

“Te dashur familjar, miq dhe dashamire me 21.09.2018 pas 20 viteteve pritje do te prehet i qete ne Kosoven e lire Babi im se bashku me mikun dhe bashkluftetarin e tij Kol. Ahmet Krasniqi. Ne pamundesi te ju dergoj ftesa te gjitheve po e shfrytezoj kete mundesi te ju ftoj te gjitheve! Ardhja juaj juaj na nderon!”.

Ëmbëlsirë e ngrirë.. Shum e shijshme. Ju befte mire ( RECETA )

0

Përbërësit:200 gr cokollate per zierje,150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar,600 ml ajke e embel,20 gr sheqer pluhur,4 luge leng portokalli,1 luge levore portokalli ne rende.Per glazuren:150 gr cokollate per zierje,90 gr margarin.Udhëzimet:Se pari tundim ajken e embel derisa te trashet. Shtojme sheqerin pluhur dhe vazhdojme me perzierjen. Shtojme dhe lengun dhe levoren e portokallit. Cokollaten per zierje e shkrijme mbi avull dhe e shtojme tek ajka e tundur. Shtojme dhe cokollaten e zeze te coptuar ne copeza te vogla. Tani perziejme me tel dore ngadale,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Kallepin per embelsira me madhesi 24 e mbulojme me foli – fundin dhe skajet e kallepit. Me pas vendosim masen me ajken dhe cokolaten e shkrire ne kallep te mbuluar. Kallepin e fusim ne ngrirje te thelle per 3 ore.Pak para se ta marim embelsiren nga ngrirja e thelle pergadisim glazuren me shkrirjen e cokollates mbi avull dhe pastaj e perziejme me margarinen e zbutur dhe e perziejme mire derisa te bashkohet mire cokollata me margarinen.Pastaj e marim embelsiren nga ngrirja, e kthejme permbys kallepin ne menyre qe embelsira te bie mbi tabaka dhe largojme folien. Persiper qesim glazuren, e shtrijme mire me luge dhe embelsiren e kthejme ne ngrirje edhe per 30 minuta derisa te formesohet mire cokollata.

7 hile që do ta bëjnë banjon tuaj në një oaz pastërtie

0

Banjo është një nga vendet më të rëndësishme në shtëpi, pasi është vendi ku ne kryejmë higjienën tonë personale dhe nevojat tona bazë, për këtë arsye, pavarësisht se është një vend ku hedhim mbeturina, ajo duhet të jetë një nga dhomat më higjienike .Në të njëjtën mënyrë, një banjë e pastër, e bardhë dhe e ndritshme, si dhe një erë e mirë, është shumë më e këndshme si për ata që jetojnë në vend dhe për vizitat. Është kuptim i mirë, njerëzit nuk mund ta mendojnë këtë, sepse është hapësira jonë personale, kjo duhet të jetë si ne, por gjithmonë duhet të kemi parasysh pastërtinë,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ndiqni këto këshilla për të mbajtur barkun tuaj të papërshtatshëm Ndërkohë që jo të gjithë janë të detyruar me pastrim, por ka njerëz që thjesht pastrojnë me sapun dhe ujë herë pas here, duke lënë shumë metoda dhe produkte që mund të japin rezultate më të mira.Për këtë arsye, këtu do t’ju japim disa këshilla për t’ju ndihmuar të mbani banjën tuaj në mënyrën më të mirë,

Një i arrestuar për vrasjen e të riut Grei Frashëri në Nju Jork, zbulohet motivi i krimit

0

Një person është arrestuar në lidhje me vrasjen e të riut shqiptar Grei Frashëri në Nju Jork. Në pranga ka përfunduar një 35 vjeçar i quajtur Anthony Valenti, i cili dyshohet se ka qëlluar disa herë në drejtim të 23 vjeçarit shqiptar të premten e 7 shtatorit.Mediat amerikane shkruajnë se asnjë nga të shtënat e 35 vjeçarit nuk e goditi Frashërin, por ishte bashkëpunëtori i tij,shtyp re,klamen dhe vazhdo

Ai që e qëlloi me thikë në pjesën e qafës duke i shkaktuar vdekjen, në atë që policia beson se ishte një konfrontim për çështje që lidhen me marijuanën.Valenti, i cili jeton në Bensonhurst, ka 10 arrestime të mëparshme, përfshirë për drogë dhe drejtim të mjetit në gjendje të dehur, tha një burim policor.Një burim thotë se i dyshuari u arrestua gjatë orëve të mëngjesit të së hënës, më 17 shtator.